سوالات رایج پروتز سینه: بایدها و نبایدهای ایمپلنت پستان

پروتز سینه یا عمل ماموپلاستی بزرگ کردن سینه عملی جراحی است که برای بزرگ و برجسته کردن سینه انجام می‌شود. جراح ایمپلنت سینه را زیر بافت سینه یا عضلات قفسه سینه قرار می‌دهد. بسیاری از بانوان پس از انجام دادن این عمل به دلیل داشتن سینه‌هایی برجسته و خوش فرم، احساس بهتری نسبت به ظاهر و اندام خود دارند و اعتماد به نفس‌شان بیشتر می‌شود. اگر به فکر انجام دادن عمل پروتز سینه هستید، حتماً با یک جراح پلاستیک مشورت کنید.

پرسش‌های متداول درباره پروتز سینه


مراحل کلی عمل پروتز سینه کدام است؟

  • پس از آن که داروی بی‌حسی اثر کرد، جراح پلاستیک برشی را ایجاد می‌کند تا بتواند فضایی را داخل بافت‌های سینه برای قرار دادن هر پروتز سینه به وجود بیاورد.
  • جراح محل ایجاد این برش‌ها را قبل از جراحی و در جلسه مشاوره به بیمار توضیح می‌دهد.
  • سپس جراح پروتز سینه را در محل مناسب به گونه‌ای قرار می‌دهد که بهترین تقارن و ظاهر را داشته باشد.
  • پس از آن که جراح هر دو سینه را مقایسه کرد و از مناسب بودن محل ایمپلنت مطمئن شد، برش‌ها را، معمولاً با بخیه و چسب جراحی یا چسب می‌بندد.
  • نتیجه عمل و بزرگ شدن سینه بلافاصله مشخص می‌شود. زخم‌ها نیز التیام می‌یابد و جای زخم به مرور محو می‌شود.

عمل پروتز سینه برای چه افرادی مناسب است؟

بیمار باید 18 سال یا بیشتر داشته باشد، از سلامت عمومی مناسبی برخودار باشد، انتظار واقع‌بینانه از نتیجه جراحی داشته باشد و ترتیبی به عمل آورد که فرد بزرگسالی در 24 ساعت نخست پس از عمل مراقب‌اش باشد.

چه افرادی نمی‌توانند متقاضی پروتز سینه باشند؟

عمل پروتز سینه در شرایط زیر توصیه نمی‌شود:

  • گذشت سه ماه از بارداری
  • شیردهی
  • بانوانی که از سلامت روانی و جسمی مناسبی برخوردار نیستند.
  • بانوانی که انتظار منطقی از نتیجه عمل ندارند.
  • بانوانی که فردی را برای مراقبت از خود در روز پس از عمل ندارند.

آیا لازم است که قبل از عمل پروتز سینه در وزن ایده‌آل باشم؟

نکته مهم این است که وزن‌تان ثابت باشد، البته بهتر است که وزنی نزدیک به وزن ایده‌آل داشته باشید. کاهش وزن قابل توجه پس از پروتز سینه بر نتیجه به دست آمده اثر ناخوشایندی می‌گذارد و عوارضی همچون افتادگی و کوچک شدن سینه را به دنبال دارد. افزایش وزن نیز باعث بزرگ شدن سینه‌ها می‌شود.

آیا فقط پس از به دنیا آوردن فرزندانم می‌توانم عمل پروتز سینه را انجام دهم؟

خیر، لزومی ندارد که تا آن زمان صبر کنید. درصد بالایی از بانوان عمل پروتز و بزرگ کردن سینه را قبل از تولد بچه‌هایشان انجام می‌دهند. اما اگر قصد باردار شدن در آینده نزدیک یا یک تا دو سال پس از جراحی را دارید، بهتر است عمل پروتز سینه را به بعد از بارداری موکول کنید.

 بارداری چه تاثیری بر نتیجه عمل پروتز سینه می‌گذارد؟

قدری افتادگی و کوچک شدن سینه غالباً پس از بارداری مشاهده می‌شود و وزن و حجم اضافه شده ایمپلنت سینه نیز چنین تغییراتی را شدیدتر از حالتی می‌کند که ایمپلنت در سینه وجود نداشته باشد.

جراح ایمپلنت را بالای عضله می‌گذارد یا زیر آن ؟

پروتز سینه معمولاً در فضای زیر عضله سینه (پکتورال) قرار داده می‌شود. البته نکات متعددی هنگام تصمیم‌گیری درباره نحوه ایجاد برش عمل پروتز سینه باید در نظر گرفته شود و گاهی اوقات جراح ترجیح می‌دهد که برش را زیر غدد شیری، یعنی بالای عضله ایجاد کند.

آیا سینه‌ها پس از عمل پروتز سینه حرکت طبیعی دارد؟

حرکت سینه‌ها پس از عمل به عامل‌های متعددی بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به نوع پروتز سینه، شکل و اندازه طبیعی سینه و درجه انقباض کپسولی اشاره کرد. اکثر ایمپلنت‌های سینه حالت نرم و مایع و حرکتی طبیعی دارند. اما اگر پوست و سینه‌ها سفت و کشیده و سینه‌ها بسیار کوچک باشد، یا انقباض کپسولی وجود داشته باشد، پروتز تاحدی سفت و ثابت خواهد بود و مانند یک سینه طبیعی بزرگ حرکت نخواهد کرد.

آیا ایمپلنت سینه باعث ایجاد ترک‌های پوستی می‌شود؟

احتمال ایجاد ترک‌های پوستی پس از قرارگیری ایمپلنت در سینه وجود دارد، اما این مشکل چندان شایع نیست. انتخاب ایمپلنت در اندازه کوچک تا متوسط احتمال ایجاد شدن ترک‌های پوستی را به حداقل می‌رساند.

چقدر طول می‌کشد تا ایمپلنت نرم شود و جا بیفتد؟

این موضوع به ویژگی‌های خاص سینه شما مربوط می‌شود. بخش اعظم ورم ظرف 8 ـ 6 هفته از بین می‌رود و پروتز در جای مناسب قرار می‌گیرد. البته این مدت برای افرادی با پوست نرم و اندکی شل صادق است. اگر بیمار سینه‌های کوچک و پوست سفت و کشیده داشته باشد، 6 ـ 3 ماه طول می‌کشد تا بافت‌ها شل شود و پروتز جا بیفتد.

چرا  لازم است که سینه‌ها را پس از عمل پروتز ماساژ بدهم؟

به بیماران توصیه می‌شود که ماساژ دادن سینه‌ها را از یک هفته پس از جراحی شروع کنند تا “پاکت” بافت نرم دور ایمپلنت باز، نرم و منعطف شود. انتظار می‌رود که پاکت و کپسول بافتی نرم در حال ایجاد شدن دور ایمپلنت سینه با این ماساژ دادن اندکی بزرگتر از ایمپلنت بماند تا به این ترتیب پروتز آزادانه و به طور طبیعی با سینه حرکت کند. همچنین باز ماندن پاکت، به ویژه در مراحل اولیه و در زمانی که پوست و ماهچیه هنوز در حال شل شدن و ایمپلنت هنوز در حال جا افتادن است، مفید است. به علاوه ماساژ دادن خطر انقباض کپسول بافتی نرم و فشار آوردن آن به ایمپلنت را کاهش می‌دهد.

چه مدت باید سینه‌ها را ماساژ بدهم؟

ماساژ دادن سینه‌ها را حداقل تا زمان جا افتادن کامل سینه‌ها، یعنی حدود سه ماه ادامه بدهید. البته بهتر است تا زمانی که پروتز در سینه وجود دارد، سینه‌ها را حداقل چند بار در هفته ماساژ بدهید.

پس از عمل بزرگ کردن سینه با پروتز از چه نوع سینه‌بندی باید استفاده کنم؟

یک سینه‌بند راحت و نرم، بدون فنر معمولاً مناسب است. چون در بسیاری از موارد اندکی افتادگی ایمپلنت لازم است، توصیه می‌شود که سینه‌بند بیش از حد سفت نباشد. در وواقع بسیاری از بانوان از نیم‌تنه و زیرپوش دارای سینه‌بند استفاده می‌کنند. پس از آن که ایمپلنت جا افتاد، می‌توانید از هر نوع سینه‌بندی که خواستید، استفاده کنید. البته اگر ایمپلنت از ابتدا در محل مناسبی باشد، بهتر است سینه‌بند محکم با قدرت نگهدارندگی بالا ببندید، تا قاعده پروتز را ثابت نگه دارد. بستن سینه‌بند محکم به ویژه برای موارد پیچیده که در آنها چین پایین سینه ترمیم یا دستکاری شده است، توصیه می‌شود.

آیا صدا دادن سینه‌ها پس از عمل پروتزعادی است؟

بله، این صداها از جیرجیر کردن تا چلپ چلوپ کردن و شرشر کردن متغیر است. صدا دادن سینه پس از جایگذاری پروتز نتیجه وجود حباب‌های هوا یا مایع در فضای دور ایمپلنت است. هوا و مایع ظرف چند هفته کاملاً جذب می‌شود و این صداهای غیرعادی متوقف می‌شود.

آیا وارونگی نوک پستان را می‌توان همزمان با عمل‌های دیگر سینه، مانند پروتز سینه اصلاح کرد؟

بله، مشکل فرورفتگی نوک پستان را می‌توان در کنار عمل بزرگ کردن سینه با انجام دادن یک عمل دیگر اصلاح کرد. البته مناسب بودن انجام این عمل اصلاحی در کنار عمل لیفت یا کوچک کردن سینه بسته به نظر جراح دارد و جراح با توجه به شرایط خاص هر بیمار درباره ایمنی انجام عمل‌های همزمان تصمیم می‌گیرد.

هزینه پروتز سینه چقدر است؟

هزینه پروتز پستان به عوامل بسیاری مانند نوع و سایز سینه، دکتر جراح، جنس پروتز و سایر عوامل بستگی دارد. هزینه درمان پس از معاینه پزشک مشخص می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *