سوالات رایج پروتز چانه (ژینوپلاستی) : بایدها و نبایدهای قبل و بعد عمل

سوالات رایج پروتز چانه (ژینوپلاستی)بایدها و نبایدهای قبل و بعد عمل

بسیاری از مردم حتی با وجود داشتن صورتی متناسب باز هم به سختی می‌توانند خط فک یا چانه خود را احساس‌کنند که چهره هایشان متناسب هستند. یک خط چانه‌ی ضعیف یا بدشکل می‌تواند باعث داشتن ظاهری نامتناسب و نهایتا خجالت فرد شود. در اینگونه موارد، استفاده از روش های بهبود ظاهر چانه می‌تواند راهکاری عالی برای افزایش اعتماد به نفس در فرد باشد. پروتز چانه یکی از این روش هاست. در این شیوه درمانی که شامل عمل جراحی‌ می‌باشد از ایمپلنت برای اصلاح ضعف چانه و بازگرداندن تقارن صورت استفاده‌ می‌شود. ایمپلنت به‌طور خاصی برای چانه طراحی و شکل‌ دهی می‌شود بطوری که هیچ خطر دیگری از جانب ایمپلنت ساختار چانه را تهدید نمی‌کند.

سوالات رایج در مورد پروتز چانه


سوالات رایج در مورد پروتز چانه

پروتز چانه چیست؟

پروتز زیبایی چانه روشی است که باعث افزایش برآمدگی و همچنین ارتفاع چانه می‌شود. پروتز چانه معمولا از طریق ایمپلنت صورت‌ می‌گیرد اما می‌توان آن را از طریق جابجاکردن استخوان های چانه نیز انجام‌داد.

دلایل استفاده از پروتز چانه چیست ؟

وقتی که از نیمرخ به چهره فردی نگاه‌ کنیم، متوجه می‌شویم که برآمدگی چانه نقش مهمی در تعادل پیشانی و بینی ایفا‌ می‌کند. یک چانه کوچک می‌تواند باعث بزرگ دیده‌شدن بینی شود، که عکس این قضیه هم ممکن‌است، یعنی یک چانه بزرگ می‌تواند ظاهر بینی را کوچکتر از آنچه که هست، نشان‌دهد. در نمای جلو، یک چانه کوتاه باعث‌ “سنگین‌ دیده‌ شدن” صورت فرد می‌شود.

چه روشهای درمانی رایجی به همراه پروتز چانه مورد استفاده قرارمی‌گیرند؟

معمولا ایمپلنت چانه به تنهایی انجام‌می‌شود، اما استفاده از ایمپلمنت چانه به همراه سایر روش های درمانی دیگر نیز کاملا رایج است. بسیاری از بیماران که از ایمپلنت چانه استفاده‌می‌کنند در واقع خودشان بطور ویژه و خاصی چنین درخواستی را از جراحان پلاستیک نداشته‌اند. شاید این افراد تنها اذعان داشته‌اند که ظاهرا چانه و یا گردنشان ضعیف است و یا بینی آنها بیش از حد بزرگ است. پی‌بردن به اینکه مشکل اصلی این افراد ناشی چانه است تنها زمانی اتفاق‌می‌افتد که با یک رجاح پلاستیک مشورت کنند. شاید بسیار از این افراد خواهان انجام لیفت صورت و یا گردن باشند. همچنین ممکن‌است که افرادی که دارای چانه دوم هستند مجبور به استفاده از لیپوساکشن گردن نیز باشند. همچنین بعضی از کسانی که در ابتدا به جراح پلاستیک مراجعه‌می‌کنند تا درمان برآمدگی روی بینی خود را درمان‌کنند احتمالا آن را به همراه پروتز چانه انجام‌دهند.

آیا پروتز چانه باعث بروز تغییر در ظاهر گردن می‌شود؟

با افزایش برآمدگی چانه، ظاهر گردن به‌شکل زاویه‌ای، لاغر و جوانتر دیده‌می‌شود. برخی از بیماران که فکر‌می‌کنند به نوعی لیفت گردن نیازدارند، بهتر است با یک ایمپلنت چانه، به تنهایی یا به همراه نوع خاصی از روش لیفت گردن استفاده‌کنند. لذا اگر بتوان حتی کمی از پوست گردن را به کمک ایمپلنت چانه جلوتر برد در اینصورت می‌توان شاهد کشیدگی و سفتی چشمگیری در پوست زیر فک وجود بود.

چرا ایمپلنت چانه می‌توان تا این حد باعث ایجاد تغییر در ظاهر فرد شود؟

چانه نقش مهمی در تنظیم تعادل بین صورت و گردن ایفا‌می‌کند. البته معمولا داشتن چانه قوی و درشتر در مردان نسبت به زنان بیشتر باعث جذابیت ظاهر می‌شوند هرچند این در هر دو جنیست، داشتن چانه‌ای جذاب و متعادل از اهمیت خاصی برخوردار است. افراد دارای چانه‌ی ضعف از ظاهر سالمی، مناسب و پرانرژی برخوردار نیستند. داشتن چانه‌ای قوی باعث داشتن ظاهری شیک و قوی و البته اعتماد به نفس فوقالعاده‌ای در فرد می‌شود. نقش چانه در تعادل بینی بین پیشانی در ایجاد ابعاد صورتی ایده‌آل بسیار مهم است.

آیا روش جایگزینی برای ایمپلنت چانه وجوددارد؟

تقریبا تمامی پروتزهای چانه از طریق ایمپلنت چانه صورت‌می‌گیرند، اما همچنین روشهایی وجود دارد که در آن استخوان فک را برش‌داده و از جای خود تکان‌می‌دهند تا ارتفاع عمودی یا طول فک پایین افزایش‌داده‌شود.

آیا ایمپلنت چانه می‌تواند حرکت کند؟

به محض اینکه همه چیز بهبودیابد، ایمپلنت چانه موقعیت خود را حفظ خواهدکرد. اما گاهی‌اوقات در هفته‌های اولیه‌ی پس از عمل جراحی و قبل از اینکه همه چیز بطور کامل بهبودیابد ممکن‌است که ایمپلنت چانه از موقعیت خود خارج‌شود.البته این قضیه بسیار غیرمعمول است اما اصلاح آن نیاز به عمل جراحی دوباره جهت  دوباره قراردادن چانه در موقعیت اولیه خود است.

آیا در صورتی که فرد از ایمپلنت چانه خود خوشش‌نیاید می‌توان آن را برداشت؟

 اکثر بیماران ایمپلنت چانه خود را دوست‌دارند و هرگز تمایلی به برداشتن آن ندارند اما ممکن‌است که پیش‌بیاید که برخی از بیماران به آن نیازی نداشته‌باشند و بخواهند ایمپلنت خود را بردارند. برداشتن ایمپلنت چانه روشی نسبتا ساده است و معمولا بدون بروز هیچگونه مشکلی می‌توان این کار را انجام‌داد. اما در برخی از موارد ممکن‌است که ایمپلنت باعث فرورفتگی کمی در استخوان زیر چانه شود به‌طوری که پس از حذف ایمپلنت چانه، بیمار دیگر آن برآمدگی سابق را در قسمت چانه نداشته‌باشد.

پروتز چانه تا چه مدت ماندگار است؟

هرگز نبایدپروتز چانه را جایگزین‌کرد. برخلاف ایمپلنت سینه، پروتزچانه جامد است و هیچ‌چیزی از آن نشت نمی‌کند. اکثر افراد یکبار پروتز چانه انجام‌می‌دهند و ماندگاری آن تا آخر طول عمرشان است.

آیا نتایج حاصل از پروتز چانه دائمی است؟

تا زمانی که ایمپلنت چانه در سر جای خود باقی‌بماند، چانه نیز بصورت پروتزشده باقی خواهدماند.

ایمپلنت چانه از چه ماده‌ای ساخته‌شده است؟

امروزه اکثر ایمپلنت‌های چانه از جنس سیلیکون جامد ساخته‌می‌شوند. البته ایمپلنتهایی از جنس گورتکس و همچنین استخوان مصنوعی نیز ساخته‌می‌شوند اما معمولا به‌ندرت از آنها استفاده‌می‌شود.

آیا اشکال مختلفی از ایمپلنت یا پروتز چانه وجود دارد؟

پروتز چانه دارای اشکال مختلفی است که بعضی از آنها به‌طور گسترده ای دور استخوان فک می‌پیچند و برخی دیگر نیز بسیار باریک بوده و تنها در قسمت جلوی باعث برآمدگی می‌شوند. ممکن‌است که پروتز چانه نازک باشد و تنها امتداد یک قسمت خاصی را پروتز کند و یا شاید هم  بلند باشد و در زوایه‌های مختلفی دور استخوان فک را احاطه‌کند. پروتز چانه بیشتر دارای یک شکل پیکانی ویا مربعی شکل هستند.

ژنیوپلاستی استخوانی چیست؟

ژنیوپلاستی استخوانی یک عمل جراحی است که در آن استخوان فک را برش‌داده‌شده و قسمت پایینی آن به سمت جلو حرکت داده‌می‌شود و سپس آن را به کمک پیچ‌هایی در سر جای خود محکم می‌کنند. جراحی ژنیوپلاستی جایگزینی برای پروتز چانه است.

آیا جراحی ژنیوپلاستی استخوانی بهتر از پروتز چانه است؟

عمدتا پروتز چانه برآمدگی چانه را افزایش‌می‌دهد. در واقع، پروتز چانه تنها می‌تواند ارتفاع چانه را به میزان کمی افزایش‌دهد اما از طرفی دیگر، در ژنیوپلاستی استخوانی علاوه بر جلو‌آوردن چانه، می‌توان ارتفاع چانه را به همان اندازه‌ای که لازم است، افزایش‌داد. همچنین ژنیوپلاستی شامل هیچ چگونه ایمپلنتی نمی‌شود. اما عمل جراحی آن به‌مراتب بزرگتر از پروتز چانه است.

 آیا پروتز چانه تحت پوشش بیمه درمانی قرار‌دارد؟

از آنجا که پروتز چانه جزء عمل‌های زیبایی محسوب‌می‌شود لذا شامل خدمات بیمه نمی‌باشد.

چراغالبا پروتز چانه همراه رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) انجام‌می‌شود؟

بینی و چانه عمل نقش مهمی در ایجاد تعادل در ظاهر فرد ایفا‌می‌کنند. اگر چانه کوچک باشد، ممکن‌است باعث بزرگ‌دیده شدن  بینی شود.

چرا گاهی‌اوقات پروتز چانه به همراه لیپوساکشن گردن انجام‌می‌شود؟

بسیاری از بیماران که می‌خواهند پروتز چانه انجام‌دهند به دلیل داشتن نگرانی‌هایی در مورد وضعیت کلی گردن خود به دنبال جراحان پلاستیکی می‌گردند. ممکن‌است این بیماران دارای چربی بیش از حد در قسمت گردن و یا حتی علاوه بر داشتن چانه‌ای کوچک، دارای دو چانه دیگر نیز باشند. اگر پروتز چانه به همراه لیپوساکشن گردن به درستی انجام‌بگیرد، می‌تواند نتایج قابل‌توجهی در پی‌داشته باشد.

آیا می‌توان پروتز چانه را به همراه لیفت صورت انجام‌داد؟

آیا می‌توان پروتز چانه را به همراه لیفت صورت انجام‌داد؟

نگرانی اولیه بسیاری از بیمارانی که لیفت صورت انجام‌می‌دهند در مورد گردن آنهاست و عمدتا از طریق کشیدن فک پایین از طریق پروتز چانه می‌توان این وضعیت را بهبودبخشید. همچنین بعضی از بیماران مقداری از چربی‌های موجو در چانه را از دست‌ می‌دهند و یا به مرور زمان درچار افتادگی پوست در چانه می‌شوند که با پروتز چانه می‌توان تمامی این مسائل را حل‌کرد. البته بسیاری از افراد نیز هستند که دارای چانه‌ای کوچک هستند که تصمیم‌می‌گیرند تا به همراه لیفت صورت، چانه خود را  نیز اصلاح‌کنند.

در پروتز چانه از چه نوع بیهوشی استفاده‌می‌شود؟

پروتز چانه را می‌توان از طریق بیهوشی موضعی، بیهوشی محلی(قسمتی از بدن)  با آرامبخش وریدی و یا بیهوشی عمومی انجام‌داد. اما حتی اگر بیماران درد واقعی نیز احساس‌نکنند باز هم ممکن‌است که قرارگرفتن ایمپلنت را در کنار استخوان فک حس ناخوشایندی به آنها بدهد. از همین رو اکثریت قریب به اتفاق بیماران  تصمیم به انجام  پروتز چانه به کمک بیهوشی عمومی دارند. مدت زمان بیهوشی کم است بطوری که بیماران بلافاصله بعد از اتمام عمل جرتاحب به‌هوش‌می‌آیند، بدون اینکه در آن روز دچار احساس تهوع و یا سایر مسائل مشابه ناشی از بیهوشی شوند .

در پروتز چانه از چه نوع شکاف‌هایی استفاده‌می‌شود؟

در پروتز چانه از چه نوع شکاف‌هایی استفاده‌می‌شود؟

می‌توان پروتز چانه را از طریق ایجاد برشی در داخل دهان و یا در زیر چانه قرارداد. نقطه مثبت این کار این است که اسکارهای ناشی از این جراحی در داخل دهان پنهان‌می‌شوند و عمدتا جای شکاف‌های زیر چانه نیز غیرقابل‌دیدن هستند.  و در بیشتر افراد هیچ ردی از جای برش و بخیه باقی‌نخواهد ماند. نکته اصلی این است که برش زیر چانه دید واضحی به پزشک جراح می‌دهد و همچنین احتمالا سبب بروز درد کمتری نیز می‌شود. در صورت استفاده از ایمپلنت‌های بزرگ که به تدریج از طرف دو طرف تنگ‌می‌شوند، ایجاد برش از قسمت داخل دهان مشکل‌ساز است.  همچنین برش از داخل دهان شامل کارکردن در اطراف عصب‌هایی است که باعث پیدایش حس در لب‌ها است که معمولا احتمال آسیب‌دیدن این عصب‌ها در برش از داخل دهان بسیار کم است.  علاو بر موارد ذکر شده، کاهش آلودگی باکتریایی در هر نوع ایمپلنتی به دلیل نگرانی‌های عفونتی بسیار حائز اهمیت است که البته در برش زیر چانه خطر عفونت کاهش‌می‌یابد.

آیا ممکن‌است که ایمپلنت چانه از وضعیت ایده‌آل خود خارج‌شود؟

احتمالا جابجاشدن ایمپلنت چانه پس از انجام پروتز زیبایی از شایع ترین مشکلاتی باشد که ممکن‌است اتفاق‌بیفتد. شاید ایمپلنت کمی بالاتر یا پایین، و یا حتی دچار کمی انحراف و کجی شود. در برخی از موارد، ممکن‌است که انتهای دراز ایمپلنت مخروطی به خودی‌خود دو برابر شود. می‌توان این مشکلات را از طریق عمل جراحی دقیقی کم‌کرد اما نمی‌توان آنها را بطور کلی ازبین‌برد. فشارهای بعد از عمل از قبیل خوابیدن بر روی چانه یا سایر نیروهای واردشده به چانه می‌تواند باعث جابجاشدت ایمپلنت شود. در صورتی بروز چنین مشکلاتی، معمولا در چند هفته‌ی اول بعد از عمل جراحی ‌می‌توان بدانها پی‌برد. اصلاح ایمپلنت نیاز عمل جراحی مجدد دارد تا بتوان دوباره آن را در موقعیت مناسب خود قرارداد.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *