مراقبت های قبل و بعد از عمل پروتز سینه: بایدها و نبایدهای این عمل

مراقبت های قبل و بعد از عمل پروتز سینه بایدها و نبایدهای این عمل

شکی در آن نیست که حجم دهی به سینه برای بهبودی نیاز به زمان زیادی دارد. سینه‌های شما حالا ایمپلانت‌هایی دارد که نیازمند شیوه دیگری از مراقبت، نسبت به بافت طبیعی سینه است. بهترین نتیجه از فرآیند حجم‌دهی به سینه‌تان زمانی به دست می‌آید که بطرز صحیحی با سینه‌ها رفتار کنید. توصیه‌ها، دستورالعمل‌ها و نکاتی برای پس از جراحی وجود دارد که همگی به منظور کمک به شما در دوره نقاهت طراحی شده‌اند، تا با مشورت جراح جای زخم روی بدنتان به حداقل برسد.

زمان نقاهت عمل پروتز سینه


ممکن است سینه‌هایتان برای چند هفته بعد از عمل بی حس و یا حساس شوند، یا احساس خارش کنند یا ورم داشته باشند.شش هفته بعد از عمل  پروتز سینه  احساس طبیعی‌تری خواهند داشت. در زیر راهنمایی بصورت هفتگی آورده شده، که با جزئیاتا دوره نقاهت عمل پروتز سینه را توضیح می‌دهد. دوره نقاهت عمل پروتز سینه در هر شخص متفاوت است.

 • ناراحتی و تورم عادی است.
 • احتمال بروز کبودی نیز وجود دارد.
 • ترشح مایع اولیه طبیعی است.
 • ممکن است در این دوره نیاز به استفاده از مسکّن باشد (از آسپرین پرهیز کنید).

 • ممکن است با حرکت تورم به سمت پایین، ناحیه شکمی شما ورم کند.
 • آثار کبودی باقی است.
 • بین ساعات 3 تا 6 صبح شدیدترین زمان احساس درد است.
 • در طول روز درد کمتر حس می‌شود.

 • مقدار زیادی از تورم کاهش می‌یابد.
 • دردهای ناگهانی در شب‌ها طبیعی است.

 • اعصاب در بافت سینه‌ها بیدار می‌شود، که منجر به احساس درد و سوزن سوزن شدن در ناحیه نوک سینه خواهد شد.
 • بی حسی پوست طبیعی است.

 • 20 درصد باقیمانده از فرآیند بهبودی در این بازه زمانی اتفاق می‌افتد.
 • احتمالاً دوز کمتری از مسکّن نیاز باشد.

 • 5 تا 10 درصد پایانی تورم نیز کاهش می‌یابد.
 • سینه‌ها نرم‌تر و طبیعی‌تر خواهند شد.
 • اثر زخم‌ها تدریجاً محو می‌شود. شاید استفاده از کرم‌های از بین برنده اثر زخم مفید باشد.

از چه چیزهایی باید پرهیز کنید


 • بهتر است فعالیت‌های شدید و کششی حداقل شش هفته پس از جراحی تا حد امکان کاهش یابد، زیرا فعالیت‌های شدید باعث باز شدن بخیه‌ها می‌شود. به محض آغاز روند بهبودی بخیه‌ها باز خواهند شد.
 • بعد از جراحی توصیه می‌شود، تا میزان حرکاتتان،را به حداقل ممکن برسانید، برای مثال شستن سر، زیرا بالا بردن زیاد دست‌ها دشوار و دردناک می‌شود. پس از 7 تا 10 روز اول، متوجه خواهید شد که آزادی عمل بیشتری دارید، در این مرحله توصیه می‌کنیم تا حرکات کششی بسیار آرامی انجام دهید تا چابکی ماهیچه‌هایتان حفظ شود.
 • بعد از ماه اول، می‌توانید حرکات هوازی نرم را آغاز کنید. اگر پروتز سینه، زیر ماهیچه‌یتان تزریق شده باشد، احتمالاً بهتر است از تمرینات صدری، مانند شنای سوئدی، در 12 هفته اول پرهیز کنید.
 • تمام زخم‌های سینه را باید تا یک سال پس از جراحی از نور مستقیم خورشید یا اشعه ماوراءبنفش دور نگاه داشت، زیرا پوست در این نواحی بسیار نازک و کاملاً مستعد سوختگی است. استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF بالاتر از 25 توصیه می‌شود.
 • باید تا یک هفته پس از جراحی از نشستن پشت فرمان پرهیز کنید، زیرا قابلیت تحرک و عکس‌العمل شما تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. اگر از هرگونه مسکّن قوی استفاده می‌کنید، باید در چند هفته اول از رانندگی برای مدت طولانی پرهیز کنید. این داروها باعث خواب‌آلودگی شده و احتمالاً در عکس‌العمل‌هایتان اختلال ایجاد می‌کند.
 • سیگار کشیدن خطر ابتلا به عفونت سینه و خون‌ریزی را افزایش داده و می‌تواند روند بهبودی زخم‌ها را نیز کاهش دهد. همچنین استعمال دخانیات خطر عفونی شدن زخم را نیز افزایش می‌دهد. اگر سیگاری هستید، شدیداً توصیه می‌کنیم تا پس از جراحی میزان مصرف سیگار خود را کاهش، یا حتی‌الامکان بطور کامل قطع کنید.

نکات قابل توجه برای بهبود سریع بعد از پروتز سینه


نکات قابل توجه برای بهبود سریع بعد از پروتز سینه

دستورالعمل‌های زیر توصیه‌هایی عمومی هستند: امکان دارد این دستورالعمل‌ها بنابر نظر هر پزشک متخصص، یا روند درمانی خودتان متفاوت باشد.

در چند هفته اول پس از جراحی، باید با قرار دادن بالشت در اطرافتان، به پشت بخوابید تا ورم سینه‌هایتان کاهش یابد.

درصورت نیاز به استفاده از مسکّن برای کاهش درد، توصیه می‌شود از پاراستامول (استامینوفن) استفاده شود. لطفاً از تمام داروهای گروه آسپرین پرهیز کنید، زیرا می‌توانند منجر به خونریزی شوند.

تا چهار هفته پس از جراحی باید بصورت شبانه روز از سوتین‌های مخصوص استفاده کنید.

احتمالاً پس از جراحی، روی سینه‌هایتان بانداژ شود. در این صورت، این بانداژها باید تا نوبت بازبینی بعدی پزشک دست نخورده و خشک باقی بماند. ممکن است شیوه‌های بستن زخم بنا به نظر هر جراحی متفاوت باشد، پس لطفاً به تذکرات پزشک جراحتان عمل کنید.

بخیه‌های جذبی رایج‌ترین نوع بخیه‌ها در این نوع جراحی هستند. بخیه‌های معمولی باید کشیده شوند. این کار معمولاً 7 تا 12 روز پس از جراحی انجام می‌شود.

سعی کنید زخم‌هایتان را تا 72 ساعت پس از جراحی خشک نگاه دارید ولی به هرحال باید طبق نظر جراحتان اقدام کنید.استفاده از یک وان با آبی کم عمق و ولرم جایگزین مناسبی برای دوش گرفتن است.

احتمالاً فروکش کردن ورم سینه‌ها به 3 تا 5 هفته زمان نیاز خواهد داشت.

ممکن است سینه‌هایتان برای 2 الی 3 هفته به لمس کردن حساس شوند.

زخم‌هایتان تا 6 هفته پس از جراحی سفت و قرمز خواهند بود. البته پس از چند ماه اثر آن‌ها بهبود یافته و محو خواهد شد. ممکن است یک سال تا یک سال و نیم طول بکشد تا زخم‌ها کاملاً بهبود یابند. در نوبت‌های ویزیت بعد از عمل، دستورالعمل‌هایی برای زخم‌هایتان به شما داده خواهد شد.

برای تسریع روند بهبودی و پیشگیری از عفونت، ضروری است تا رژیم غذایی متعادلی را رعایت کرده و مایعات کافی بنوشید. احتمالاً پس از جراحی، احساس بی‌اشتهایی خواهید داشت. در این صورت، سعی کنید غذای کم ولی در دفعات بیشتر بخورید و مایعات کافی نیز بنوشید.

پس از هر عمل جراحی، ضروری است تا مقداری فعالیت بدنی داشته باشید تا تشکیل ناخواسته هرگونه لخته خونی (ترومبوز)، عفونت سینه یا یبوست پیشگیری شود. اگر پس از جراحی احساس خستگی می‌کردید، لطفاً به بدن خود اهمیت داده و استراحت کنید. احساس خستگی کاملاً طبیعی است و بدلیل عوارض جانبی داروی بیهوشی رخ می‌دهد. تنها قدم زدن در اتاق در هر ساعت برای تنظیم گردش خون کافی است. به تدریج و روزانه میزان فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. از هرگونه فعالیتی که زخم‌ها را تحت فشار بگذارد، از جمله بالا بردن دست‌ها و بلند کردن اجسام سنگینی مثل بچه‌ها یا پلاستیک خرید، بپرهیزید. فعالیت‌هایی مانند ایروبیک و شنا را می‌توان معمولاً 4 الی 6 هفته پس از جراحی از سرگرفت.

سوالات رایج در مورد مراقبت های بعد از پروتز سینه


سوالات رایج در مورد مراقبت های بعد از پروتز سینه

دوران نقاهت به نوع عمل جراحی و توانایی بدن شما برای بهبودی بستگی دارد. دوران نقاهت مراحل زیادی دارد از بهبودی اولیه پس از جراحی و ناراحتی جسمی تا بازگشت به فعالیت‌های عادی روزمره.

معمولاً 1 تا 2 هفته طول می‌کشد تا سر کار برگردید. البته این موضوع به احتیاجات جسمی و سطح فعالیت بدنی در محیط کارتان بستگی دارد. اگرچه، در مواردی پس از عمل حجم‌دهی به سینه برخی زنان می‌توانند 2 الی 3 روز پس از عمل به سر کار خود برگردند. اگر پیش از عمل جراحی در وضعیت سلامتی خوبی باشید، دوران نقاهت پس از عملتان کاهش خواهد یافت. جراح دربارۀ دوران نقاهت و بهترین زمان برای برگشتن به سر کار و میزان مناسب فعالیت بدنی، به شما توصیه‌هایی خواهد کرد.

بلافاصله پس از جراحی پستان، احساس خستگی خواهید داشت و سینه‌هایتان نیز کمی ورم داشته و ناراحت خواهند بود.

پس از گذراندن دو روز اول دوران نقاهت احتمالاً بطرز قابل توجهی احساس راحت تری خواهید داشت. ضروری است تا حداقل پس از 3 تا 4 هفته فعالیت بدنی شدیدی نداشته باشید، زیرا در این مدت ممکن است سینه‌هایتان دردناک باشند. پس از سه تا چهار هفته ورم سینه‌ها فروکش کرده و سینه‌هایتان کمتر احساس ناراحتی خواهند داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *