مراقبت های قبل و بعد از پروتز لب برای کاهش تورم و سوزش موقت

مراقبت های قبل و بعد از پروتز لب برای کاهش تورم و سوزش موقت

داشتن لب های گوشتی و برجسته می تواند ویژگی متمایز کننده ای در چهره ی شما باشد. اگر شما از حجم طبیعی لب های خود احساس رضایت ندارید و یا حس می کنید که با گذشت زمان لب های شما نازک تر شده اند، می توانید با استفاده از روش های پروتز لب، لب های خود را حجیم تر و زیبا تر کنید. پروتز لب اگر حرفه ای انجام شود در عین حفظ ظاهر طبیعی صورت، نتیجه ی فوق العاده ای بر صورت شما خواهد گذاشت. برای پروتز لب هم می توان از روش های بدون جراحی و هم روش هایی که نیاز به جراحی دارند استفاده کرد. روش های پروتز لب شامل تزریق فیلر، انتقال و تزریق چربی و استفاد از ایمپلنت لب (پروتز) می باشد. اینکه دوره ی بهبودی و ریکاوری پروتز لب چه مقدار زمان می برد ، به شیوه ی استفاده شده برای پروتز لب ، بستگی دارد. مانند تمامی عمل های زیبایی، روش هایی که احتیاجی به جراحی نداشته باشند معمولا دوره ی بهبودی راحت تری داشته و مقابل رقیبان خود، از این نظر، پیروز می شوند. عامل دیگر انتخاب شما می تواند مدت زمان ماندگاری هر یک از روش ها باشد.

قبل از پروتز لب چه کارهایی باید انجام شود؟


 • قبل از انجام پروتز فرد باید از نظر سلامتی در شرایط مناسبی قرار داشته باشد. حداقل از دو هفته قبل از انجام پروتز، استفاده از داروهایی مثل آسپیرین، ایبوبروفن، امگا۳، چای سبز، روغن کبد ماهی و ویتامین A باید متوقف شود. این دارو ها میزان خون ریزی را افزایش می دهند.
 • افراد سیگاری باید از چند روز قبل از انجام پروتز از کشیدن سیگار خودداری کنند. نیکوتین موجود در سیگار باعث تنگ شدن رگ های خونی و افزایش طول مدت بهبودی می شود. باید در نظر داشته باشید که سیگار کشیدن می تواند باعث افزایش مشکلات قلبی و ریوی در حین انجام عمل شود.
 • اگر بدن شما استعداد تبخال دارد حتما باید با پزشک خود درمیان بگذارید.
 • سعی کنید شب قبل از عمل، دیر وقت غذا نخورید. در بعضی موارد پزشک در هنگام عمل احتیاج دارد که لوله داخل دهان بیمار بگذارد، که در این شرایط احتمال برگشت غذا از معده و وارد شدن آن به ریه و عفونت ریه به وجود می آید.
 • در روز عمل لباس های راحت به تن کنید.
 • برای کاهش کبودی و خونریزی می توانید ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از انجام عمل، کیسه یخ روی لب هایتان قرار دهید.

در جلسه ی مشاوره برای پروتز لب چه مواردی بررسی می شود؟


در مشاوره ی پروتز لب، جراح به صحبت های شما در مورد مشکلی که در لب هایتان احساس می کنید گوش خواهد داد و هدف شما از انجام پروتز لب را بررسی خواهد کرد. سپس با بررسی وضعیت سلامتی شما، وضعیت لب ها و دهان شما مشخص می کند که آیا پروتز لب برای شما مناسب خواهد بود یا خیر. پزشک شما همچنین به تمامی سوالات شما پاسخ می دهد و خطرات احتمالی و همچنین هزینه ی انجام این عمل را برای شما شرح می دهد.

طول مدت ریکاوری در روش های مختلف پروتز لب


طول مدت ریکاوری در روش های مختلف پروتز لب

با توجه به اینکه کدام روش برای پروتز لب انجا م می شود، مراقبت های قبل و بعد از آن متفاوت است.

روش های بدون جراحی (تزریق فیلر)

چنانچه از روش تزریق فیلر استفاده می کنید، ریکاوری از آن معمولا به صورت زیر است.

طول مدت ریکاوری

معمولا در تزریق فیلر، طول مدت ریکاوری ۱ تا ۲ روز است. امروزه برای تزریق فیلر به عنوان پروتز لب، از فیلر هایی مانند Juvederm  و Rostylane استفاده می شود. فیلر ها معمولا عوارض کمتری دارند، طول مدت استراحت بعد از تزریق آنها کوتاه بوده و بلافاصله بعد از تزریق نتیجه نمایان می شود.

بعد از تزریق فیلر چه اتفاقی می افتد؟


شما بعد از یک یا دو روز می توانید به فعالیت های گذشته خود ادامه دهید، البته که از بین رفتن  کبودی و تورم ممکن است یک هفته طول بکشد.

روش های جراحی ( تزریق چربی و یا ایمپلنت)

چنانچه از طریق کاشت یا تزریق چربی قصد بزرگ کردن لب های خود را دارید مراقبتهای قبل و بعد از آن به شکل زیر است.

طول مدت ریکاوری

تزریق چربی و ایمپلنت نسبت به روش هایی که احتیاج به جراحی ندارند، طول مدت ریکاوری طولانی تری دارند. بعد از ایمپلنت و یا تزریق چربی، ۲هفته استراحت کامل لازم است و تا ۶ هفته بعد فعالیت های فیزیکی شما محدود می شود.

بعد از کاشت و تزریق چربی چه اتفاقی می افتد؟


در حین بهبودی، شما ممکن است احساس سفتی و سختی در لب هایتان بکنید. برای ریکاوری و بهبودی مدتی قادر به رفتن به محل کار خود نخواهید بود و فعالیت های معمولی شما هم دچار محدودیت خواهد شد. در کل، بعد از یک هفته می توانید فعالیت های روزمره ی خود را از سر بگیرید.

مراقبت های لازم بعد از پروتز لب چیست؟


مراقبت های لازم بعد از پروتز لب چیست؟

 • بلافاصله بعد از انجام عمل، استفاده از پرس یخ بسیار موثر خواهد بود. اینکار را در منزل هم می توانید انجام دهید و در هربار انجام دادن ۱۵ دقیقه پرس یخ را روی لب هایتان نگه دارید.
 • اگر می خواهید آرایش کنید به آرامی اینکار را انجام دهید. از لمس کردن زیاد ، شستشو و فعالیت های شدید ورزشی حداقل تا ۶ ساعت بعد از انجام عمل خودداری کنید.
 • بروز هرگونه نشانه ای ازعفونت مثل تب و یا تورم شدید در مرحله ریکاوری سریعا باید به پزشک اطلاع داده شود.
 • تزریق فیلر احتیاج به یک روز استراحت دارد و ایمپلنت لب احتیاج به یک هفته ریکاوری و استراحت دارد.
 • هرگونه درد و یا ناراحتی ناشی از عمل می تواند با استفاده از مسکن درمان شود.
 • معاینه ی بعدی توسط پزشک باید ۲ هفته بعد از عمل انجام گیرد تا پزشک روند بهبودی و نتیجه را بررسی کند و اگر بخیه وجود دارد آنها را بکشد.

رژیم غذایی لازم برای انجام پروتز لب چگونه است؟


 • در صورت تجویز پزشک از غذاهای آبکی که احتیاجی به جویدن ندارند استفاده کنید.
 • بعد از انجام عمل، تا ۴۸ ساعت از خوردن غذاهای تند و شور پرهیز کنید.
 • در حین خوردن غذا دهان خود را زیاد باز نکنید تا محل برش ها دچار آسیب نشوند.
 • شستشو و مسواک زدن دهان بعد از هر وعده ی غذایی لازم است.

پروتز لب چه تاثیراتی دارد؟


پروتز لب چه تاثیراتی دارد؟

 • افزایش حجم لب ها می تواند ظاهری جذاب به شما داده و تعادل اجزای صورت شما را برقرار کند.
 • پروتز لب ها چروک های اطراف لب ها را از بین می برد که باعث می شود شما جوان تر به نظر برسید.
 • اگر پروتز لب حرفه ای انجام پذیرد سایز لب های شما به تدریج افزایش پیدا می کند ( افزایش سایز احتیاج به زمان خواهد داشت) که این موضوع باعث می شود ظاهر طبیعی تری به شما دهد.
 • با اینکه شما علاقه دارید که با انجام پروتز لب چهره ای شبیه به بازیگر و یا خواننده ی مورد علاقه تان داشته باشید، اما مهم است بدانید که هییچ تضمینی وجود ندارد که نتیجه ی پروتز لب ، شما را شبیه به شخص دیگری کند.
 • برای رسیدن به نتیجه ی دلخواهتان باید با پزشک مشورت کرده و روش مناسب را انتخاب کنید.

مزیت های پروتز لب چیست؟


 • بسته به نتیجه ای که شما انتظار دارید، سایز لب هایتان و همینطور بودجه ی مالی، شما گزینه های متفاوتی پیش رو دارید و می توانید با توجه به این موارد بهترین روش را انتخاب کنید.
 • استفاده از روش های بدون جراحی این امکان را به شما می دهد که بعد از یک روز استراحت به کار خود ادامه دهید، و در صورت انتخاب روش هایی که احتیاج به جراحی دارند، با سپری کردن یک هفته می توانید به راحتی به کار خود ادامه دهید.
 • ایمپلنت لب از بافت بدن انسان ساخته شده است و تا به حال هیچ گزارشی مبنی بر عدم پذیرش ایمپلنت ها توسط بدن وجود نداشته است. این موضوع نشان می دهد که ایمپلنت می تواند سال ها، بدون احتیاج به ترمیم، در بدن باقی بماند.
 • در صورتی که بیمار انتظاری طبیعی از عمل خود داشته باشد می تواند به راحتی لب های خود را به شکل دلخواه خود تغییر دهد.
 • داشتن لب هایی گوشتی و حجیم باعث می شود که افراد اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. افزایش حجم لب ها علاوه بر افزایش اعتماد به نفس باعث می شود در حین ارتباط با دیگران، فرد از ظاهر زیباتری برخوردار باشد.

چه کسانی باید از پروتز لب خودداری کنند؟


چه کسانی باید از پروتز لب خودداری کنند؟

پروتز لب فقط برای افرادی انجام می شود که بالای ۱۸ سال سن داشته باشند. شرایط و مواردی که باعث می شود فرد برای انجام پروتز لب مناسب نباشد شامل موارد زیر است:

 • وجود عفونت در داخل یا اطراف دهان (هرپس)
 • بیماری لوپوس (بیماری خود ایمنی که باعث اختلال در ایمنی بدن و به تاخیر افتادن درمان می شود)
 • لختگی خون
 • دیابت
 • حساسیت-به مواد غذایی و به موادی که قرار است به لب تزریق شود ( برای فهمیدن این موضوع مواد را روی یک نقطه از پوست تست می کنند. )
 • افراد سیگاری که قادر به نکشیدن سیگار قبل از انجام عمل، نیستند.

وجود این موارد باعث افزایش بروز عوارض و عفونت می شود.

خطرات و عوارض پروتز لب چیست؟


پروتز لب ضر و خطر بسیار کمی دارد اما نمی توان گفت که امری کاملا بی خطر است. اگر ایمپلنت لب به درستی انجام نشود احتمال عفونت و بروز عوارض به وجود می آید. حرکت ایمپلنت و پس زدن آن توسط بدن از دیگر خطرات این عمل هستند. احتمال دارد که بر اثر کبودی، رنگ پروتز برای همیشه دچار تغییر شود و یا لخته های خونی ایجاد شوند. تزریق فیلر ها نیز خطرات خود را دارد. بعضی از محصولات احتمال ایجاد حساسیت را به همراه دارند. دیگر موارد خطرناک شامل عفونت، بافت مردگی، بروز ضایعه ی گرانولوما و التهاب شدید، می باشد.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *