پروتز فک برای زاویه سازی و فرمدهی به صورت و تاثیرآن در زیباسازی چهره

پروتز فکزاویه‌ی فک بر شکل ظاهری صورت فرد تاثیر می‌گذارد. هر چه فک زاویه‌دارتر و برجسته‌تر باشند، چهره‌ی فرد حالت مردانه‌تری خواهد داشت. با این حال، زمانی که زوایای فک خیلی برجسته باشند، فک نسبت به دیگر اجزای صورت بزرگ‌تر خواهد بود. این باعث می‌شود صورت حالت مربعی شکل پیدا کرده و باعث تمایل افراد به جراحی زیبایی برای اصلاح زاویه فک می‌شود. در جراحی، زاویه فک با اتصال لبه‌های پایین و پشتی فک، مجددا فرم داده می‌شود. اگر از فک خود راضی نیستید یا می‌خواهید چهره زیباتری داشته باشید، جراحی پروتز فک گزینه مناسبی برای شما است.

مزایای جراحی پروتز فک چیست؟


پروتز-زیبایی-فکپروتز گزینه مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند جوان‌تر به نظر برسند زیرا افزایش محدوده و کانتور زاویه‌های فک باعث می‌شود فرد ظاهری شاداب‌تر و جوان‌تر پیدا کند. اگر مایل به اصلاح و جوان‌سازی ظاهر خود هستید، می‌توانید با ایجاد خط فکی جدید و مشخص به این هدف برسید.

آیا شما کاندید مناسبی برای پروتز فک هستید؟

برای رسیدن به فک کانتور شده‌ای که در انتظارش هستید، باید قبل از عریض کردن فک پایین، عملکرد دندان‌ها و فک به طور مناسب انجام شود. اگر خط فک کمی ضعیف بوده و عملکرد دندان‌ها و فک مناسب باشد، عریض کردن فک با پروتزها می‌تواند چهره‌ای که در انتظار آن هستید را به شما هدیه کند. علاوه بر سلامت دندان و فک، سیستم ایمنی بدن نیز باید به نحو مناسب عمل کند تا احتمال ایجاد عفونت پس از جراحی به حداقل برسد.

ممکن است جراح از پروتزهای سیلیکونی یا دیگر انواع پروتزها که با بدن واکنش خطرناکی نشان نمی‌دهند استفاده کند. پروتز بر روی استخوان فک قرار داده می‌شود تا ابعاد یا اندازه‌های استخوان را افزایش دهد. اگر برای ایجاد خط فکِ برجسته‌تر از ژل‌های بافتی نرمی همچون ژوویدرم یا رستیلن استفاده می‌کنید و از نتیجه‌ی حاصل راضی هستید، شما کاندید مناسبی برای استفاده از پروتزهای فک هستید. نتایج حاصل از ژل‌های بافت نرم به مرور زمان از بین می‌روند، اما پروتزهای فک برای همیشه در محل ثابت می‌مانند.

مراحل آمادگی برای جراحی پروتز فک


قبل از جراحی پروتز فک، بیمار باید کاملا استراحت کرده باشد. تغذیه مناسب و نوشیدن آب کافی نیز از اهمیت بسیاری برخوردارند زیرا تغذیه مناسب و نوشیدن آبِ کافی در روزها و هفته‌های قبل از جراحی باعث عملکردِ مناسبِ سیستم ایمنی می‌شود. احتمالا جراح پلاستیک دستورالعمل تغذیه قبل از جراحی را به بیمار خواهد داد تا بیمار کاملا برای جراحی آماده شود. رعایت این دستورالعمل، مخصوصا در روز جراحی، از اهمیت بسیاری برخوردار است. همچنین جراح به بیمار می‌گوید که مصرف چه داروهای تجویزی یا غیر تجویزی (داروهایی که بدون نسخه به فروش می‌رسند) را باید قبل از جراحی قطع کند. بیمار باید جراح را از تمام داروهایی که به طور منظم مصرف می‌کند، از جمله مکمل‌های گیاهی، آگاه سازد. همچنین بیمار باید قبل از جراحی پروتز فک، از مصرف سیگار نیز خودداری کند.                                            

فرآیند جراحی فک چگونه است ؟


فرآیند جراحی فکممکن است فرآیند تغییر شکل فک به طور مجزا، یا همراه با دیگر جراحی‌های زیبایی (مانند لیفت صورت، پروتز گونه یا چانه) انجام شود. جراحی را می‌توان در مطب یا در یک مرکز جراحی سرپایی انجام داد. جراح شکل و اندازه‌ی پروتزی که متناسب با آناتومی بدن بیمار بوده و از نظر زیبایی نیز او را به اهدافش می‌رساند را انتخاب می‌کند. معمولا، جراحی با کمک داروی بی حسی داخل عروقی یا توایلایت انجام می‌شود. اگر از بی حسی توایلایت استفاده شود، بیمار کمی آرامش یافته اما هوشیاری خود را از دست نمی‌دهد. پزشک و جراح باید قبل از جراحی در مورد داروی بی حسی مناسب مشورت کنند.

جراح برش کوچکی در دهان، نزدیک محل قرارگیری پروتز ایجاد می‌کند. با بالا بردن بافتِ صورت، کیسه‌ای برای قرارگیری پروتز روی استخوان ایجاد می‌شود. آخرین مرحله شامل بستن برش توسط بخیه است. اگر این جراحی به تنهایی انجام شود، حدود یک تا دو ساعت طول می‌کشد. اگر جراحی‌های دیگری نیز هم زمان انجام شوند، جراحی مدت بیشتری طول خواهد کشید. پس از جراحی، محل جراحی به مدت سه تا هفت روز با باند بسته می‌شود تا عمل جویدن با آن قسمت انجام نشده و فک استراحت کند. پس از حدود یک هفته، بخیه‌ها باید کشیده شوند اما بخیه‌های داخل دهان پس از دو هفته به خودی خود حل می‌شوند.

مراقبت‌های پس از جراحی پروتز فک چه مواردی هستند؟


تورم

 • تورم، پاسخ طبیعی بدن به هر نوع جراحی است. تورم در روزهای دوم یا سوم پس از جراحی به اوج خود می‌رسد. تورم عضلات فک باعث می‌شود چند روز باز کردن دهان برای بیمار سخت شود.
 • استفاده از کیسه یخ در دو طرف صورت به کاهش تورم کمک می‌کند. بیمار باید در ۴۸ ساعت اول پس از جراحی، هر بیست دقیقه یک بار به مدت بیست دقیقه کیسه یخ را روی صورت گذاشته، سپس بیست دقیقه استراحت کرده و این کار را مرتب تکرار کند. استفاده از نخود منجمد نیز موثر خواهد بود.
 • پس از ۴۸ ساعت، بیمار باید استفاده از کیسه یخ را متوقف نموده و استفاده از کیسه گرم را شروع کند. او می‌تواند یک پارچه شستشوی مرطوب، بطری آب گرم، یا برنج خام موجود در جوراب لوله‌ای را در مایکروویو گرم کند. همچنین بیمار باید قبل از قرار دادن کیسه گرم روی صورت، حتما آن را تست کند که داغ نبوده و باعث سوختگی نشود.

رژیم غذایی

 • معمولا فرد در فک بالا و/ یا لب پایین احساس بی حسی موقت می‌کند. بی حسی، تورم صورت، و درد باعث می‌شوند خوردن و آشامیدن در ابتدا برای بیمار سخت شود.
 • بیمار باید تا سه هفته پس از جراحی، از تف انداختن، استفاده از نی، سیگار کشیدن یا مصرف نوشیدنی‌های گازدار خودداری کند.‌
 • بیمار نباید غذاهای سفت و شکننده مانند پاپ کورن، چیپس، دانه‌ها و مغزجات مصرف کند.
 • برای خوردن و وارد کردن برخی غذاها به معده، بیمار باید از سرنگ تغذیه که لوله‌ای نیز به آن متصل است، استفاده کند. برای انجام این کار می‌توان از پزشک کمک گرفت.

فعالیت‌ها 

 • تا سه هفته پس از جراحی نباید فعالیت شدید انجام داد یا جسم سنگینی را بلند کرد.
 • در سه هفته اول پس از جراحی، فعالیت باید فقط در حد پیاده‌روی باشد.
 • در هفته اول پس از جراحی می‌توان فعالیت‌های سبک یا کارهای سبک منزل را انجام داد. سپس به تدریج به فعالیت‌های گذشته برگشت. این کار باعث افزایش سرعت بهبودی و ایجاد احساسی خوشایند در بیمار خواهد شد.

خطرات جراحی پروتز فک چیست؟


اگر برش ایجاد شده از راه دهان باشد، اطراف لب بی حس می‌شود، مانند زمانی که فرد به دندان‌پزشکی می‌رود. اما روز بعد از جراحی، بی حسی برطرف شده و حس به لب و اطراف آن برمی‌گردد. ممکن است حسِ قسمتِ فک به طور موقت یا دائم تغییر کند. علاوه بر این موارد، ممکن است پروتز جا به جا شود. برا کاهش احتمال جا به جایی پروتز، جراح به بیمار توصیه می‌کند تا زمان بهبودی کامل، از انجام ورزش‌های تماسی خودداری کند. معمولا، بیمار باید به مدت چهار تا شش هفته از هر نوع برخورد با محل پروتز خودداری کند.

ممکن است پروتز عفونی شود. اگر چنین اتفاقی افتاد، جراح باید عمل را مجددا از ابتدا انجام دهد.

سوالاتی که مکررا پرسیده می‌شوندهزینه پروتز فک/ چانه چقدر است؟
عوامل مختلفی بر هزینه پروتز تاثیر می‌گذارند زیرا جراحی شامل استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مختلف است که می‌توان هر یک را تا حدی انجام داد. عوامل کلی تاثیر گذار بر هزینه جراحی پلاستیک عبارتند از:

 • محل انجام جراحی- اینکه آیا جراحی در بیمارستان انجام شده و بیمار یک شب در بیمارستان بستری می‌شود یا به صورت سرپایی در مطب پزشک انجام می‌گیرد؟ موقعیت جغرافیایی محل انجام جراحی نیز نقش مهمی در تعیین هزینه جراحی دارد.
 • نوع داروی بی حسی مورد استفاده- این که از بی حسی موضعی، داروی تسکین دهنده IV، یا بی‌هوشی عمومی استفاده شده است؟ و آیا برای این کار از پزشک متخصص هوشبری، پرستار بی‌هوشی یا یک پرستار مجاز استفاده شده است؟
 • تجربه و آموزش‌های جراح- معمولا شخصی که بهترین و طولانی‌ترین آموزش‌ها را دیده، جراح پلاستیک است.

پیچیدگی و مدت زمان مورد نیاز برای انجام جراحی- به این معنی که جراحی چقدر سخت بوده و چه مدت طول کشیده است. آیا در حین انجام جراحی، عمل‌های تکمیلی دیگری نیز روی بیمار انجام شده است؟

آیا جای بخیه روی صورت باقی می‌ماند؟

از آنجایی که برش جراحی در داخل دهان انجام ‌ی شود، هیچ‌گونه اثری از عمل روی صورت مشخص نیست.

چه روش‌های دیگری برای زاویه‌دار کردن فک وجود دارد؟

روش‌های زاویه‌دار کردن فک به دو دسته جراحی و غیر جراحی تقسیم می‌شوند:

 • روش‌های زاویه دار کردن فک از طریق جراحی شامل: برجسته و بزرگ کردن گونه و چانه، کوچک کردن فک، کوچک کردن چانه، و لاغر کردن صورت می‌باشد.
 • روش‌های غیر جراحی نیز شامل: تزریق بوتاکس، فیلر، چربی و لیفت با نخ می‌باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *