پروتز لب با ژل حجم دهنده فیلر برای فرم دادن و قلوه ای کردن لب کوچک

تزریق-ژل-به-لب

پروتز لب یک روش زیبایی است که می‌‌تواند به برجسته و بزرگ کردن لب کمک کند. امروزه از ژل قابل تزریق برای پروتز لب و زیبا کردن آن استفاده می‌‌شود. در حال حاضر رایج ترین محصولاتی که برای پروتز لب به کار می‌روند محصولاتی هستند که شبیه هیالورونیک اسید می‌باشند. هیالورونیک اسید ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و به برجسته کردن لب و افزایش حجم آن کمک می‌کند. گاهی اوقات به این نوع فیلرها، فیلرهای هیالورونیک اسید گفته می‌‌شود. کلاژن که یکی از رایج‌ترین فیلرها است امروزه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. محصولاتی که به ‌جای کلاژن به ‌کار می‌‌روند ایمن‌تر هستند و آثار درمانی حاصل از آنها تا مدت زیادی باقی می‌‌ماند. تزریق چربی و کاشت ایمپلنت روش‌های دیگری هستند که برای برجسته کردن لب مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. اما امروزه کمتر از این محصولات استفاده می‌‌شود زیرا نتایج حاصل از آنها در افراد مختلف متفاوت است و عوارض جانبی بیشتری دارند.

 هیالورونیک اسید چیست؟


 هیالورونیک اسید یک نوع وبسکوژل شفاف است که در موضع مورد نظر تزریق می‌‌شود. هیالورونیک اسید یک نوع پلی ساکارید است که یکی از ترکیبات طبیعی پوست، بافت زیر پوست، و مفاصل محسوب می‌‌شود. برای مقاصد زیبایی از یک فرمول غیر حیوانی استفاده می‌‌شود به همین دلیل یک روش ایمن است که ریسک بروز واکنش آلرژیک شدید را کاهش می‌دهد. این فرمول در برندهای مختلف متفاوت است اما به لحاظ ریسکی که دارند تفاوت چندانی با هم ندارند. از محصولات هیالورونیک اسید در جراحی زیبایی برای افزایش حجم بافت مورد نظر استفاده می‌شود. از این ترکیبات برای کاهش چین و چروک پوست و پرکردن برخی از نواحی صورت و بافت زیر پوستی که فاقد بافت کافی هستند استفاده می‌‌شود.

 کاربرد ژل هیالورونیک اسید در پروتز لب چیست؟


 فیلرهای هیالورونیک اسید می‌‌توانند به صورت زیر به افزایش زیبایی لب کمک کنند:

 • باعث افزایش ظاهر آن می‌‌شوند.
 • باعث افزایش ساختار آن می‌شوند.
 • باعث افزایش حجم آن می‌‌شوند.

 تاثیرات حاصل از تزریق هیالورونیک اسید حدود ۶ ماه طول می‌‌کشد. پس از آنکه بیمار به تزریقات بیشتری برای حفظ حجم لب خود نیاز خواهد داشت.

 مراحل تزریق فیلر به لب چیست؟


مراحل-تزریق-فیلر

“پیش از جراحی پروتز لب باید یک مشاوره‌ی جامع و کامل با یک جراح زیبایی داشته باشید تا با فرآیند روش و هر گونه خطرات یا عوارض جانبی بالقوه آشنا شوید. برخی روش های غیر جراحی نسبتاً ساده وجود دارند که می توانند بطور قابل ملاحظه ای ظاهر لب های نازک را بهبود بخشند، بنابراین بررسی روش های غیر تهاجمی پیش از انتخاب پروتزهای دائمی مفید است.”(مقاله پروتز لب و انواع روش‌ها – دکتر جعفری پور)

به همین دلیل برای همه بیماران از یک روش استفاده نمی‌‌شود و هریک از پزشکان از روش مخصوص خود استفاده می‌‌نمایند. در بخش زیر به فاکتورهای اشاره می‌‌کنیم که در پروتز لب انجام می‌شود:

 پزشک به کمک تصاویر سه بعدی وضعیت لب را بررسی می‌‌کند


 پزشک به کمک تصاویر سه بعدی از نمایه جانبی و جلو به بررسی وضعیت لب بیمار می‌‌پردازد تا بتواند اطلاعات جامعی را به دست بیاورد. برای ایجاد ظاهری زیبا باید لب بالا حدود ۲ میلیمتر جلوتر از لب پایین باشد.

 پزشک لبخند بیمار را ارزیابی می‌‌کند

 اگر بیمار لبخند لثه‌ای داشته باشد و هنگام لبخند زدن لب او پشت لثه قرار بگیرد پزشک تصمیم می‌گیرد که برای ایجاد بهترین نتایج، از تزریق بوتاکس برای بهبود حالت بالا رفتن لب استفاده کند. تزریق بوتاکس باید به صورت عمقی و در فاصله یک سانتی متری بینی انجام شود. اگر عضله بالا برنده گوشه دهان بیمار فعال باشد و باعث پایین آوردن دهان و شود پزشک تصمیم می‌‌گیرد که برای جلوگیری از پایین کشیده شدن عضله گوشه دهان، بوتاکس را به درون این عضله تزریق نماید.

 پزشک میزان نیاز بیمار به فیلر را تعیین می‌کند

 پزشک پس از ارزیابی وضعیت بیمار میزان نیاز به فیلر را تعیین می‌کند. تعیین میزان دقیق آن در پیشگیری از تزریق بیش از حد یا ناکافی فیلر اهمیت بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال تزریق بیش از حد ژل به لب بالا می‌‌تواند به جای ایجاد ظاهری زیبا باعث ایجاد لب اردکی شود. پزشکان نباید در هر جلسه بیش از یک میلی لیتر ژل به درون لب بیمار تزریق کند، به این ترتیب ریسک فشرده شدن عروق و بد شکل شدن لب بیمار کاهش خواهد یافت.

 بهبود یا بازسازی لب


 پزشک بر اساس سن بیمار از او در خصوص انتظاراتی که از درمان دارد سوال می‌‌پرسد تا مطمئن شود قصد بیمار از درمان، بهبود لب است یا بازسازی آن.

 مناسب بودن سن بیمار اهمیت بسیار زیادی دارد

 پزشک باید اطمینان حاصل کند که بیمار به لحاظ سن متقاضی مناسبی برای درمان هست یا خیر، به طور کلی لازم نیست که ظاهر لب یک خانم ۲۵ ساله را روی لب یک خانم ۶۰ ساله پیاده کند.

 بیمارانی که دارای علائم پیری هستند

 پزشک برای بهبود وضعیت لب این بیماران باید در ابتدا به کمک فیلر گوشه لب آنها را ترمیم کند پس از رفع خطوط این ناحیه به بازسازی لب و ناحیه اطراف چانه بپردازد. پزشک می‌‌تواند از تزریق بوتاکس برای درمان خطوط اطراف لب و چانه استفاده کند.

 پزشک باید هنگام تزریق فیلر به حاشیه قرمز لب دقت کند

 پزشک باید هنگام تزریق فیلر به حاشیه قرمز لب، از فیلر با ویسکوزیته پایین استفاده کند تا ظاهری زیبا و جذاب را بدون آسیب رساندن به ساختار لب طراحی نماید.

 مزایای استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید چیست؟


مزایای-تزریق تزریق فیلر به درون لب به بهبود ظاهر بافت‌هایی آن کمک خواهد کرد. در بخش زیر به برخی از مزایای استفاده از فیلترهای هیالورونیک اسید اشاره می‌‌کنیم:

 • افزایش حجم لب

 پزشک می‌‌تواند سطح موادی که تزریق می‌‌کند را کنترل نماید بنابراین بر میزان بزرگ شدن لب کنترل کامل خواهد داشت.

 • مناسب بودن سرعت درمان

 تزریق فیلر به تدریج و در چند جلسه انجام می‌شود تا نتایج موردنظر به دست بیاید.

 • برطرف شدن توده‌های ایجاد شده

 هر گونه برجستگی توده مانند لب به راحتی با حرکات لب از بین می‌رود و ظاهر مورد نظر خلق خواهد شد.

 • کاهش میزان کبودی

 تزریق هیالورونیک اسید نسبت به سایر انواع فیلرها باعث بروز تورم و کبودی کمتری می‌‌شود.

 • ایجاد نتایج پایدار منطقی

 نتایج حاصل از درمان به صورت منطقی و قابل قبول حفظ می‌‌شوند اما دائمی‌‌نیستند.

 • عدم بروز واکنش آلرژیک

 از آنجایی که فیلرهای هیالورونیک اسید شبیه ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در بدن وجود دارند، احتمال بروز واکنش آلرژیک پس از تزریق آنها بسیار کم است. اما در صورتی که بیمار به لیدوکایین حساسیت داشته باشد باید قبل از درمان به پزشک اطلاع دهد.

 سوالات رایج در مورد تزریق ژل به لب


 سوالات

 هزینه پروتز لب با فیلر چقدر است؟

 هزینه پروتز لب با فیلر به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع روشی که برای پروتز لب مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.
 • میزان تجربه و تخصص پزشک نقش بسیار مهمی‌‌را در این روند ایفا می‌‌کند.
 • مکانی که بیمار زندگی می‌کند در تعیین هزینه درمان نقش دارد.

 معمولاً هزینه پروتز لب به تعداد فیلرهایی که تزریق می‌‌شود بستگی دارد بنابراین میزان فیلر مورد نیاز در این فرآیند حائز اهمیت است.

 برای تزریق فیلر به درون لب استفاده از کانوله بهتر است یا سرنگ؟

 تصمیم گیری در خصوص انتخاب کانوله یا سرنگ به محلی که قرار است درمان شود بستگی دارد. از آنجایی که سرنگ نازک‌تر است بهترین روش برای پر کردن حاشیه قرمز لب، پر کردن گودی بالای لب و زیر بینی، پر کردن محل اتصال لب پایین و بالا، افزایش حجم لب در حاشیه قرمز آن، افزایش برجستگی لب پایین و بهبود خطوط آن محسوب می‌شود. استفاده از کانوله در بیمارانی که لب آنها نازک است بهترین گزینه محسوب می‌شود زیرا در این حالت باید فیلر را پشت عضله تزریق کرد. این مسئله به محل شریان‌های لب که معمولاً پشت عضله قرار دارند مربوط است. استفاده از یک کانوله  g۲۵ می‌‌تواند ریسک بروز مشکلات عروقی در نواحی تحت درمان را کاهش دهد. تزریق فیلر پشت عضله برجسته شدن لب و لیفت آن کمک می‌کند.

 آیا تزریق فیلر به لب می‌‌تواند باعث بروز مشکل یا آسیب‌ دیدگی شود؟

ژل ژوویدوم یک ژل خفیف است که حاوی لیدوکائین می‌‌باشد بنابراین پزشک نقاط تحت درمان را بی حس می‌‌کند و در نتیجه بیمار هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد. این نقاط پس از تزریق کمی‌‌متورم می‌‌شوند و ممکن است بیمار شاهد کبودی لب خود باشد اما به طور کلی این مشکل باید طی مدت چند روز از بین برود به همین دلیل اگر بیمار قصد دارد برای یک مناسبت خاص به لب خود ژل تزریق کند باید زودتر اقدام نمایند تا کبودی و تورم لب او از بین برود.

 آیا تزریق ژل لب عوارضی را به همراه دارد؟

 پس از تزریق ژل به لب، پوست آن به برخی از فاکتورهای خارجی مانند گرما، سرما، و پرتوهای فرابنفش خورشید حساس می‌‌شود بنابراین بیمار باید تا چند روز لب خود را در برابر این عوامل محافظت نماید. در حین تزریق ژل هیالورونیک اسید یا بیحسی موضعی احتمال آسیب دیدگی دائمی‌‌یا موقت ساختارهای عمیق لب از قبیل اعصاب و عروق آن وجود دارد. احتمال بروز عفونت بافت‌هایی لب پس از تزریق ژل هیالورونیک اسید بسیار نادر است (کمتر از یک مورد در هر ۱۰۰۰ مورد) با این حال احتمال بروز عفونت قارچی، ویروسی، و باکتریایی وجود دارد. همچنین احتمال بروز هرپس حتی در بیمارانی که قبلاً به آن مبتلا نشده‌اند وجود دارد بیمارانی که سابقه انواع عفونت هرپس را دارند باید قبل از درمان از داروهای ضد ویروسی استفاده کنند. هرگونه عفونت احتمالی به درمان با داروهای ضد میکروبی و حتی گاهی اوقات عمل جراحی نیاز دارد. این مشکل می‌‌تواند باعث ایجاد بافت دائمی‌‌اسکار روی پوست و بافت زیر پوست شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *