پروتز یا کاشت گونه: مراقبتها و نکات قابل توجه قبل،بعد و حین عمل

پروتز-گونه

لاغر شدن صورت یکی از عوارض رایج  بالا رفتن سن است. پروتز گونه یا عمل برجسته‌سازی گونه نوعی جراحی زیبایی است که بخش‌هایی از صورت را که در اثر گذر عمر لاغر و بی‌حالت شده است، دوباره برجسته و خوش فرم می‌کند. هرچه سن بالاتر می‌رود، تون عضلانی و چربی زیرپوستی کمتر می‌شود و گونه‌ها دیگر آن برجستگی و فرم دلنشین را ندارد. پروتز گونه عملی ایده‌‌آل برای افرادی است که صورت‍شان لاغر یا صاف شده است یا این که به دلیل نقص مادرزادی، آسیب دیدن صورت یا فرایند طبیعی گذر عمر گونه‌های خوش فرم ندارند. پروتز گونه در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف عرضه می‌شود و می‌توان آن را به گونه‌ای شکل داد که ساختار ضعیف صورت تقویت شود، نشانه‌های پیری محو شود و حالت لاغر و نزار از چهره رخت بربندد.

متقاضی ایده‌آل عمل گونه‌گذاری


اگر گونه‌هایتان به دلیل افزایش سن لاغر شده یا از ابتدا صاف و غیربرجسته بوده، متقاضی بالقوه جراحی کاشت گونه به شمار می‌روید. اگر به هر دلیلی، مانند ابتلا به بیماری نمی‌توانید جراحی انجام دهید، تزریق ژل جایگزین مناسبی برای برجسته کردن گونه‌ها خواهد بود.

انواع پروتز گونه


ایمپلنت گونه در ابتدا برای ترمیم نقص‌های مادرزادی صورت و آسیب‌های ناشی از سوانح و تصادفات به کار برده می‌شد. از پروتز سیلیکونی جامد در اصل برای ترمیم صورت پس از چنین سوانحی استفاده می‌شد. ایمنی پروتز گونه و موثر بودن آن برای زیباتر کردن چهره به اثبات رسیده است. ایمپلنت گونه از مواد سنتزی مختلفی ساخته می‌شود که از مواد نسبتاً سخت تا منعطف متغیر است. پروتز گونه در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف تهیه می‌شود و اکثر آنها را می‌توان مطابق ساختار خاص صورت شکل داد. پروتز‌های گونه‌ای که از هیدروکسی آپاتیت ساخته می‌شود با بافت طبیعی استخوان صورت یکی می‌شود و بنابراین به بخشی از ساختار گونه تبدیل می‌گردد. در مقابل، پروتزهای سیلیکونی را می‌توان در صورت رضایت‌بخش نبودن نتیجه برداشت، چون پروتزهای سیلیکونی با بافت صورت یکی نمی‌شود.

آمادگی قبل از جراحی زیبایی گونه


آمادگی-قبل-از-جراحی

قبل از آن که برای انجام جراحی زیبایی گونه تصمیم بگیرید، باید با جراح مشورت کنید. جلسه مشاوره فرصت مناسبی است تا انتظار خود از عمل گونه‌گذاری و نتیجه دلخواه خود را به جراح توضیح دهید. جراح نیز مراحل عمل برجسته‌سازی گونه و عوارض و خطرات احتمالی آن را توضیح می‌دهد. همچنین جراح مزایا و معایب انواع مختلف جراحی و پروتزهای ساخته شده از مواد گوناگون را اطلاع می‌دهد. اگر پروتز مصنوعی را انتخاب کنید، لازم است که آزمایش پوست را قبل از جراحی انجام دهید تا مطمئن شوید که نسبت به مواد به کار برده شده در آن حساسیت ندارید. همچنین جراح پرونده پزشکی‌تان را در این مرحله بررسی می‌کند تا مطمئن شود که جراحی کاشت گونه خطری ندارد.

همچنین قبل از عمل از صورت عکس گرفته می‌شود تا با عکس بعد از عمل مقایسه شود.

مراحل عمل جراحی پروتز گونه


جراحی پروتز گونه معمولاً در مراکز جراحی سرپایی یا در بیمارستان انجام می‌شود. کاشت گونه، بسته به نوع عمل و ایمپلنت انتخاب شده، سی دقیقه تا دو ساعت طول می‌کشد.
جراح برش را در محل مناسب می‌زند و فضایی خالی را برای جایگذاری پروتز ایجاد می‌کند. برش‌ها معمولاً داخل دهان یا زیر مژه‌های پایین زده می‌شود تا برش با خط مژه یکی شود و جلب توجه نکند. برش‌های زیرپوستی با بخیه جذبی بسته می‌شود، اما برش‌های روی پوست معمولاً با نخ بخیه دوخته می‌شود و لازم است که این بخیه‌ها بعداً کشیده شود.
محل جایگذاری ایمپلنت به نوع آن بستگی دارد. پروتزهای گونه‌ای (Malar) در ناحیه خارجی بالای گونه‌ها گذاشته می‌شود تا استخوان گونه بالاتر به نظر برسد. پروتز زیرگونه‌ای (Submalar) در ناحیه میانی یا پایینی گونه قرار داده می‌شود تا حالت لاغری ناخوشایند صورت از بین برود. هرچه سن بالاتر می‌رود، صورت لاغرتر می‌شود و بسیاری از افراد برای چاق کردن صورت خود و جوان‌تر به نظر رسیدن متقاضی عمل کاشت گونه می‌شوند. گاهی اوقات جراح توصیه می‌کند که تزریق چربی به جای جراحی پروتز گونه انجام شود، چون تزریق چربی حالت گردتر و طبیعی‌تری به گونه‌ها می‌دهد و در این عمل از بافت چربی بدن خود بیمار استفاده می‌شود. گاهی اوقات توصیه می‌شود که دو عمل پروتز گونه و تزریق چربی هم‌زمان انجام شود تا هر دو ناحیه اصلی گونه و استخوان گونه برجسته شود و به این ترتیب صورت جوان‌تر و زیباتر به نظر برسد.
بیمار علاوه بر بی‌حسی موضعی، داروی آرام‌بخش نیز دریافت می‌کند که باعث خواب آلود شدن وی می‌شود؛ البته می‌توان عمل گونه‌گذاری را تحت بیهوشی عمومی نیز انجام داد. درهر حال انتخاب روش بیهوشی به ناحیه تحت درمان و نوع پروتز بستگی دارد.
اگر قصد کاشت گونه دارید، بهتر است بدانید که عمل گونه‌گذاری را می‌توانید همزمان با دیگر عمل‌های جراحی پلاستیک صورت، مانند لیفت صورت، لیفت ابرو، رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی) یا جراحی پلک انجام دهید؛ به این ترتیب جراح می‌تواند پروتز را از راه برش‌های ایجاد شده برای عمل‌های دیگر در گونه قرار بدهد.

مراقبت‌های پس از  عمل پروتز گونه


مراقبت-بعداز-پروتزصورت پس از کاشت گونه نیاز به پانسمان خارجی ندارد و می‌توانید بدون هیچ باند یا پانسمانی روی صورت به خانه برگردید. چسبی نیز روی صورت زده نمی‌شود.
صورت تا چند روز پس از گونه‌گذاری متورم است. گذاشتن کیسه یخ یا کیسه سبزیجات منجمد روی صورت به کنترل ورم در عصر/ شب جراحی کمک می‌کند. نگران جدا شدن یا جابجا شدن پروتزهای گونه نباشید، پروتز محکم در جای خود قرار دارد.
برش‌های کاشت گونه داخل دهان زده می‌شود و بخیه‌ها جذبی است. بنابراین نیازی به کشیدن بخیه نیست. برش‌ها زیر لب بالا زده می‌شود.
منع غذایی ندارید و می‌توانید مانند معمول غذا بخورید و بجوید. تنها نوع غذایی که در هفته اول پس از جراحی گونه ممنوع است، غذاهایی است که باید آنها را با دندان گاز بزنید و جدا کنید. بهتر است غذا را با کارد و چنگال تکه تکه کنید تا نیازی به گاز زدن نداشته باشید.
توصیه می‌کنیم در هفته اول پس از جراحی، صاف به پشت دراز بکشید و به پهلو یا روی شکم نخوابید.
از فردای روز عمل می‌توانید حمام بروید، دوش بگیرید و سر و صورت‌تان را بشویید. آقایان نیز می‌توانند اصلاح کنند.
دندان‌هایتان را می‌توانید مانند همیشه مسواک بزنید و نخ بکشید.
سطح فعالیت‌هایتان را در حدی که احساس راحتی می‌کنید و تحمل انجام آنها را دارید، نگه دارید. ورزش‌های سنگین را به یک هفته بعد از جراحی موکول کنید. از انجام دادن ورزش‌های تماسی پربرخوردی اجتناب کنید که در آنها احتمال لگد خوردن به صورت و آسیب دیدن پروتز وجود دارد.
پوست دور گونه و لب بالا پس از جراحی بی‌حس می‌شود. این بی‌حسی یک ماه پس از جراحی برطرف می‌شود.
اگر اثر داروهای بیهوشی یا آرام‌بخش از بین رفته است و تمرکز دارید، از فردای روز عمل می‌توانید رانندگی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *